Zastosowanie kompensatorów dynamicznych LKD z funkcjonalnością filtra aktywnego
Stosowanie kompensatorów dynamicznych LKD z funkcjonalnością filtra aktywnego ma znacznie dla całej infrastruktury w danym obiekcie, co oczywiście przekłada się na finanse firmy. Kompensatory dynamiczne poszerzone o filtrację aktywną charakteryzują się szerokim spektrum zastosowań. Co ważne urządzenia te odpowiadają na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw z jednej strony oraz dużych inwestycji z drugiej. Dlatego postaramy się przyjrzeć bliżej gdzie dokładnie możemy zastosować kompensatory dynamiczne z funkcjami filtra aktywnego.
Zastosowanie kompensatorów dynamicznych w przemyśle
W przemyśle, w celu optymalizacji strat energii często stosuje się falowniki, których zadaniem jest sterowanie pracą silników. Niestety, stanowią one główne źródło wyższych harmonicznych w sieci. W związku z tym stosowanie kompensatorów dynamicznych LKD w tym przypadku jest bardzo zasadne. Odkształcenia wynikające z pracy falowników można zaobserwować w następujących gałęziach przemysłu:
- przemysł lekki,
- przemysł chemiczny,
- sektor elektromaszynowy,
- przemysł mineralny,
- przemysł metalurgiczny,
- sektor paliwowo-energetyczny,
- sektor spożywczy,
- przemysł drzewno-papierniczy.
Zastosowanie kompensatorów dynamicznych w infrastrukturze
Różnego rodzaju odbiorniki, z którymi możemy zetknąć się w szeroko rozumianej infrastrukturze takie jak np. wentylatory czy pompy również współpracują z falownikami, których podrzędnym celem jest optymalizacja zużycia energii. Mimo niewątpliwej zasadności użytkowania falowników, aparatura ta generuje zniekształcenia w ramach sieci elektroenergetycznych. Bez wątpienia stosowanie kompensatorów dynamicznych w tym przypadku również przyniesie wymierne korzyści. Tego typu nieprawidłowości mogą występować w:
- przepompowniach wody
- tunelach
- na farmach słonecznych i wiatrowych
- na kolei
- w agregatach wody lodowej
Zastosowanie kompensatorów dynamicznych w usługach
Obecnie wiele obiektów użyteczności publicznej jest wyposażonych w zasilacze UPS i źródła LED, które emitują do sieci wyższe harmoniczne. Wyróżniamy tutaj szereg obiektów o statusie usługowym co dodatkowo stawia przed ich zarządcami wymogi jak najniższego wskaźnika awaryjności. Z pewnością wśród tych obiektów możemy wyróżnić:
- szpitale
- centra danych
- laboratoria
- banki i inne instytucje finansowe
- lotniska
- centra handlowe
- parki rozrywki
- osiedla mieszkaniowe
- ośrodki rekreacyjne
- centra telekomunikacyjne
- biurowce
- oświetlenie
Stosowanie odpowiednio dobranych kompensatorów dynamicznych z funkcjonalnością filtra aktywnego pozwala zredukować odkształcenia wynikające z zastosowania falowników oraz zasilaczy UPS. Wiąże się to nie tylko z redukcją odkształceń wyższych harmonicznych, ale przede wszystkim jest odczuwalne dla kieszeni inwestora. Ponieważ kompensator dynamiczny LKD na bardzo wysokim poziomie kompensuje moc bierną (ok 98%) co wiąże się z brakiem kar umownych za przesył tej energii do sieci. Dodatkowo kompensator dynamiczny z funkcją filtra aktywnego LKD redukuje również moc dystorsji co obniża zużycie mocy czynnej o 2-3%. Ponadto miesięczne oszczędności wynikające z zastosowania kompensatora oscylują średnio od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.