Kompensator dynamiczny LKD z funkcjonalnościami filtra aktywnego
Rodzina kompensatorów dynamicznych LKD z funkcją filtra aktywnego to najnowszy produkt polskiej marki Lopi. Chcąc jak najtrafniej odpowiadać na aktualne potrzeby rynku wraz z inżynierami z Politechniki Warszawskiej zaprojektowaliśmy innowacyjne rozwiązanie. Ponieważ kompensator LKD zdobył złoty medal podczas ogólnoświatowych targów innowacji E-NNOVATE 2020, cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów.
Kompensatory dynamiczne Lopi LKD z funkcjonalnością filtra aktywnego (patent P. 433831) występują w trzech modelach: LKD5 (5kVar), LKD10 (10kVar), LKD25 (25kVar).
Główne funkcje kompensatora dynamicznego z funkcją filtra aktywnego
- Kompensacja mocy biernej indukcyjnej i/lub pojemnościowej w każdej z faz z osobna do wartości maksymalnego prądu kompensacji fazy lub przewodu neutralnego (RMS). Jeżeli w przewodzie neutralnym nastąpi przekroczenie wartości maksymalnego prądu kompensacji (RMS) kompensowana moc jest proporcjonalnie ograniczona we wszystkich fazach do limitu prądu kompensacji (RMS) w przewodzie neutralnym.
- Kompensacja wyższych harmonicznych prądu obciążenia do 49 lub 39 harmonicznej dla częstotliwości napięcia sieci zasilającej odpowiednio 50Hz lub 60Hz (*). Przy czym w przypadku przekroczenia wartości maksymalnego prądu kompensacji fazy lub przewodu neutralnego (RMS lub PEAK) priorytetem jest kompensacja mocy biernej. Z kolei zdolność kompensacji każdej z wyższych harmonicznych ogranicza się proporcjonalnie do limitu prądu kompensacji (RMS lub PEAK).
- Możliwość selektywnej kompensacji wyższych harmonicznych każdej z faz z osobna (programowo) lub zakresów harmonicznych do 19, 29, 39 lub 49 harmonicznej (dipswitch).
- Symetryzacja obciążenia.
Współpraca kompensatora aktywnego z innymi urządzeniami
Kompensatory dynamiczne LKD z funkcjonalnością filtra aktywnego współpracują z LRMCtrl i LRMnet. LRMnet za pomocą LRMCtrl wizualizuje pracę kompensatora dynamicznego oraz wizualizuje parametry sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu zyskujemy dostęp do bieżących danych pomiarowych oraz ich bieżącą analizę. Zdalna kontrola z dowolnego miejsca z dostępem do internetu oraz smsy wysyłane na numery alarmowe umożliwiają szybką reakcję ze strony zespołu wsparcia technicznego. Szybka reakcja umożliwia zapobieganie awariom i możliwym uszkodzeniom sprzętu.
Kompensatory dynamiczne z funkcją filtra aktywnego mogą występować w trzech różnych wariantach. Ponieważ ich kompaktowa budowa umożliwia montaż w miejscach gdzie umieszczenie tradycyjnej baterii kondensatorów byłoby utrudnione. Ponadto wykonanie wolnostojące to opcja możliwa do zastosowania w dowolnym miejscu wewnątrz lub na zewnątrz obiektu. Dlatego rozwiązanie to dedykowane jest do takich miejsc jak szpital, basen, centrum handlowe i inne.
Kolejnym możliwym rozwiązaniem dla kompensatora dynamicznego jest zastosowanie obudowy typu RACK.Co się z tym wiąże jest to opcja, którą można instalować między innymi w siłowniach telekomunikacyjnych czy serwerowniach.
Kompensator dynamiczny może stanowić również moduł oświetlenia ulicznego. W związku z tym, że montuje się go na zewnątrz. Ponadto stosuje się go w ulicznym oświetleniu ledowym, na parkingach czy stacjach kolejowych, gdzie zastosowano wiele źródeł światła LED.
- Kompensator dynamiczny w wykonaniu w obudowie typu RACK (zdj. własne Grupy Lopi)
- Kompensator dynamiczny oświetlenia ulicznego (zasoby własne Grupy Lopi)