FORGOT YOUR DETAILS?

FAQ

Często powtarzające się pytania na temat kompensacji mocy biernej

Czym jest moc bierna?

Jest to część energii, która pulsuje między źródłem energii, a odbiornikiem i nie jest bezpośrednio zamieniana na użyteczną pracę czy ciepło, tak jak jest to w przypadku mocy czynnej.

Urządzenia elektryczne o charakterze innym niż rezystancyjny (cosφ≠1), poza mocą czynną P=U∙I∙ cosφ, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują także mocy biernej Q=U∙I∙sinφ. Energia ta jest pobierana ze źródła i w części okresu przebiegu zmiennego jest magazynowana przez odbiornik w postaci energii pola elektrycznego lub magnetycznego, oraz oddawana do źródła w innej części okresu, kiedy pole elektryczne lub magnetyczne w odbiorniku zanika. Jednostką mocy biernej (Q) jest war.

Suma geometryczna mocy biernej i czynnej S=√(P²+Q²) to moc pozorna S=U∙I i właśnie jej wytwarzaniu oraz przesyłaniu musi sprostać sieć elektroenergetyczna.

Czym jest kompensacja mocy biernej?

Odpowiednia gospodarka mocą bierną w sieci elektroenergetycznej wymaga zbilansowania mocy biernej w systemie oraz w poszczególnych obszarach i węzłach sieci, a to zapewnia nie tylko sprawność całego układu, ale przyczynia się też do generowania oszczędności. Należy mieć bowiem na uwadze, że przepływ prądu, wiążący się z przesyłem energii biernej, powoduje powstawanie spadków napięć oraz strat mocy w układach. To właśnie zwiększa koszty pracy sieci, a także zmniejsza sprawność komponentów systemu elektroenergetycznego. Kompensacja mocy biernej polega na wprowadzeniu mocy biernej pojemnościowej zgodnie z wartościami wytwarzanej mocy biernej indukcyjnej – dzięki temu odbiorniki pobierają z sieci wyłącznie moc czynną.

Istotne znaczenie ma fakt, iż łączne zapotrzebowanie mocy biernej w układzie elektroenergetycznym jest niemal równe zapotrzebowaniu mocy czynnej oraz podlega okresowym zmianom (dobowym, rocznym). Pokrycie zapotrzebowania zapewniają takie źródła mocy biernej, jak: generatory synchroniczne, kompensatory wirujące, kondensatory (także statyczne), silniki synchroniczne.

Jak zredukować koszty związane z energią bierną?

Dokładna analiza rachunku za energię elektryczną daje bardzo dobry pogląd na to, czy w danej placówce ponoszone są duże straty na energii biernej i jakie koszty są z tym związane. Jeśli te opłaty są znaczące, warto skontaktować się z odpowiednim doradcą z w sprawach kompensacji mocy biernej i dobrać odpowiednie urządzenia dla danego przedsiębiorstwa.

Prawidłowo dobrane parametry baterii kondensatorów, mają kluczowe znaczenie w rozpoczęciu procesu oszczędności i podniesienia wydajności pracy urządzeń elektrycznych w firmie.

Czy montaż układu kompensacji mocy biernej się opłaca?

W zależności od wielkości ogólnego zużycia energii w danej placówce, oraz dotychczasowych strat na energii biernej, inwestycja może się zwrócić nawet już po 3 miesiącach, czasem jednak ten proces wydłuża się do 24 miesięcy. Jednak patrząc długofalowo na rozwój swojego biznesu, oraz na ekologiczne korzyści dla środowiska, jest to na pewno dobra i korzystna inwestycja.

Jakie są korzyści związane ze stosowania prawidłowo dobranych układów kompensacji mocy biernej?

  • pozwala zredukować lub wyeliminować niepotrzebne opłaty za energię bierną
  • zwrot kosztów z dokonanej inwestycji następuje zwykle po okresie 3-24 miesięcy
  • w określonych przypadkach wpływa na zmniejszenie zużycia energii czynnej, poprzez zmniejszenie strat mocy czynnej
  • redukuje straty energii w sieci elektroenergetycznej
  • w efekcie globalnym chroni nasze środowisko

Profesjonalnie wykonana instalacja, przeznaczona do kompensacji mocy biernej pozwala na zaoszczędzenie wielu kosztów związanych z karami za niewłaściwy współczynnik mocy oraz przeciążeniem lub zniszczeniem urządzeń.

Nasi klienci znacząco obniżyli swoje rachunki za energię elektryczną, zacznij oszczędzać i Ty!

TOP